Wjazd na drogę szybkiego ruchu

Pas rozbiegowy służy do nabrania prędkości – nie zatrzymuj się na jego końcu (możesz kontynuować jazdę pasem awaryjnym, w przypadku braku możliwości włączenia się do ruchu) ani nie zmieniaj pasa zbyt wcześnie jadąc zbyt wolno. Przy wjeździe na autostradę dynamicznie przyspiesz i płynnie włącz się do ruchu. Z pasa rozpędowego z reguły wjedziesz na skrajny prawy pas, dostosuj prędkość do uczestników ruchu na tym pasie - najczęściej jadą nim ciężarówki, których prędkość maksymalna to 90 km/h, zatem rozpędź się do niemniejszej prędkości (chyba, że znaki stanowią inaczej).

Wjazd na autostradę „pod prąd”

Zawsze uważnie obserwuj znaki drogowe. – znak zakazu wjazdu jest tym kluczowym. Jeśli przez nieuwagę wjedziesz na drogę szybkiego ruchu w niewłaściwym kierunku, natychmiast zatrzymaj się na poboczu, włącz światła awaryjne, opuść pojazd w kamizelce odblaskowej, ustaw trójkąt ostrzegawczy i wezwij pomoc dzwoniąc pod 112. Nie zawracaj ani nie cofaj, ponieważ możesz doprowadzić do wypadku.

Wyprzedzanie – zachowaj odstęp

Po zakończeniu manewru nie wracaj na pas zbyt szybko, zmień pas dopiero, gdy w lusterku wstecznym zobaczysz całe wyprzedzane auto. Odpryski spod Twoich kół mogą uszkodzić inne pojazdy albo wyprzedzany kierowca może być zmuszony do redukcji prędkości, a nagłe hamowanie może doprowadzić do kolizji.

Wyprzedzanie z prawej strony

W Polsce wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone tylko na drogach jednokierunkowych z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, zatem również na drogach szybkiego ruchu. Jednak wyprzedzając z prawej strony, szczególnie ciężarówki, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ możesz znaleźć się w tzw. martwej strefie i nie zostać dostrzeżonym w lusterku wyprzedzanego, jeśli zdecyduje się na zmianę pasa ruchu.

Prawy pas to nie lawa

Obowiązuje jazda jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Lewy pas służy do wyprzedzania – wracaj na prawy, gdy to możliwe.

Przepisy dotyczące prędkości

Autostrada – 140 km/h

Droga ekspresowa jednojezdniowa – 100 km/h

Droga ekspresowa dwujezdniowa – 120 km/h

Przestrzegaj limitów, a odcinkowe pomiary prędkości nie będą Cię dotyczyć.

Jazda z dużą prędkością wymaga pełnej koncentracji. Nie pozwól, by emocje lub prowokacje innych kierowców wpłynęły na Twoje reakcje. Spokojna jazda to bezpieczna jazda.

Nie wymuszaj pierwszeństwa, nie migaj światłami i nie jedź "na zderzaku". Zachowaj dystans i cierpliwość, sygnalizuj chęć wyprzedzania kierunkowskazem.

Dobrą praktyką jest zachowanie bezpiecznego dystansu stanowiącego połowę Twojej prędkości (np. jadąc 120 km/h, trzymaj 60 m odstępu). Pomogą Ci w tym słupki drogowe rozmieszczone co 100 metrów.

Pas awaryjny to nie parking

Pas awaryjny służy, jak sama nazwa wskazuje, do sytuacji awaryjnych. Zawsze staraj się przewidywać na drodze sytuacje, które mogą powodować potrzebę zatrzymania (szczególnie jadąc z dziećmi). Wybieraj postoje na MOP-ach i stacjach benzynowych – są bezpieczniejsze niż pobocze.

Nie wysiadaj

Droga ekspresowa to nie miejsce na spacer. Jeśli musisz coś sprawdzić, zatrzymaj się w bezpiecznej strefie. W razie zagrożenia poruszaj się pasem zieleni i zawiadom służby.

Awaria na drodze szybkiego ruchu

  •  Zatrzymaj auto na pasie awaryjnym i włącz światła awaryjne.
  • Załóż kamizelkę odblaskową – najlepiej trzymaj ją w schowku, nie w bagażniku.
  •  Opuść pojazd od strony pobocza, a pasażerowie powinni przejść na pas zieleni.
  • Ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 m za samochodem (w nocy dobrze jest podświetlić go położoną latarką), poruszając się jak najbliżej barierek.
  • Wzywaj pomoc, będąc poza jezdnią, w bezpiecznym miejscu.

Zachowuj bezpieczny odstęp

Dobrą praktyką jest zachowanie dystansu stanowiącego połowę Twojej prędkości (np. jadąc 120 km/h, trzymaj 60 m odstępu). Pomogą Ci w tym słupki drogowe rozmieszczone co 100 metrów.

Zwężenie na drodze

Zwolnij, obserwuj znaki i płynnie zmieniaj pas ruchu, nawet bliżej końca zwężanego pasa. Zgodnie z przepisami, kierowcy powinni wpuszczać pojazdy dojeżdżające do końca zwężonego pasa.

Zator na drodze szybkiego ruchu

Obserwuj drogę nie tylko bezpośrednio przed Tobą, ale nawet 300-500 metrów dalej i kilka pojazdów naprzód. Gdy zauważysz zator włącz światła awaryjne i redukuj prędkość stopniowo zachowując odległość od aut poprzedzających, kontroluj sytuację w lusterkach obserwując czy kierowca/y za Tobą też hamują. Zatrzymaj się zachowując odstęp nawet kilkunastu metrów od auta poprzedzającego (blisko prawej lub lewej krawędzi pasa zależnie, na którym pasie jesteś, tak by utworzyć tzw. korytarz życia – czasem nie wiadomo co jest przyczyną zatoru) i nadal obserwuj sytuację zarówno z przodu jak i z tyłu, by w razie szybko nadjeżdżającego auta z tyłu móc zjechać na pobocze i uniknąć najechania.

Nagła utrata ciśnienia powietrza w oponie przy dużej prędkości

To może spotkać każdego (również kierowcę auta przed Tobą, albo obok Ciebie). Jeśli zauważysz spadek ciśnienia, unikaj gwałtownego hamowania, które może doprowadzić do utraty kontroli nad autem – stopniowo zwalniaj i zjedź na pas awaryjny. Regularnie kontroluj ogumienie, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji - sprawdzaj ciśnienie powietrza i stan opon pod kątem wszelkich uszkodzeń czy wybrzuszeń.

Planuj postoje umożliwiające ruch na świeżym powietrzu. Zadbaj o zajęcia na czas jazdy – audiobooki, gry słowne czy muzyka to dobre alternatywy dla bajek na tablecie.

Nie kładź nóg jako pasażer na desce rozdzielczej – w razie wypadku grozi to poważnymi obrażeniami.

Nie wykonuj gwałtownych manewrów tuż przed zjazdem (możesz nie zdołać wyhamować przed autem poprzedzającym, a może też na pasie zjazdu być zator, który spowoduje sytuację awaryjną). Planuj wcześniej zmianę pasa, dostosuj prędkość, sygnalizuj kierunkowskazem i zmieniaj pas na prawy spokojnie, by uniknąć ryzykownych sytuacji.

Co sprawdzać przed podróżą?

Opony – stan bieżnika, ciśnienie, ewentualne wybrzuszenia.

Wycieraczki – zużyte pióra mogą pogorszyć widoczność.

Płyny eksploatacyjne – poziom oleju, płynu chłodniczego i spryskiwaczy.

Oświetlenie – sprawne światła to podstawa bezpieczeństwa.

Wyposażenie awaryjne – apteczka, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy.

Podróżując zagranicę, nie zapomnij o:

- dowodzie rejestracyjnym z ważnym badaniem technicznym,

- OC (ew. zielona karta),

- znajomości aktualnych przepisów drogowych i opłat w krajach tranzytowych i docelowych.

Przegląd przedwakacyjny

Czy Twoje auto jest gotowe na wakacyjne wojaże?