Wróć do strony

Rozszerzona odpowiedzialność

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Nie przestajemy troszczyć o środowisko gdy tylko samochód opuści nasz zakład produkcyjny. Poświęcamy się jakości, oszczędności, bezpieczeństwu, komfortowi i wpływowi na środowisko w całym cyklu życia naszych modeli – przez użytkowanie, aż po końcowy recykling po wycofaniu z eksploatacji.

To właśnie pod koniec cyklu życia samochodu musimy zadbać o to, aby jego części nie zostały porzucone, a niebezpieczne substancje nie zagrażały środowisku. Dbamy o to, by część materiałów była powtórnie wykorzystywana do wytwarzania nowych pojazdów, tworząc "ekonomię w zamkniętej pętli" lub "gospodarkę kołową". Oprócz oszczędności finansowych zmniejsza to zużycie zasobów, a przede wszystkim negatywny wpływ na środowisko.

Koniec życia produktu – co dalej?

Jeśli chcesz pozbyć się starego samochodu, jednocześnie chroniąc środowisko, przyjedź do Autoryzowanego Partnera Škody i zapytaj o możliwość zostawienia auta z gwarancją recyklingu przyjaznego dla środowiska.

Inne produkty wycofane z eksploatacji, którymi możemy się bezpiecznie zająć, to opony, urządzenia elektroniczne oraz baterie i akumulatory. Przyjmiemy te części od Ciebie w ramach naszej usługi lub doradzimy Ci, gdzie możesz je zutylizować bezpłatnie.

Škoda dba o to, w jaki sposób części i auta wycofane są z eksploatacji. To dlatego wybieramy dostawców, którzy są w stanie zapewnić nam maksymalne ponowne wykorzystanie wszystkich materiałów.

Recykling

Wszystkie modele Škody są certyfikowane zgodnie z europejską dyrektywą 2005/64/WE, która określa wymagania dotyczące materiałów, oznakowania części i recyklingu. Oznacza to, że większość materiałów użytych w pojeździe nadaje się do recyklingu (minimum 85% masy samochodu) i do ponownego wykorzystania energetycznego (10%). W związku z tym, tylko mniej niż 5% masy samochodu nie może zostać ponownie odzyskane i zazwyczaj trafia na składowiska.

Co właściwie oznacza "recykling"?

Recykling wiąże się z ponownym wykorzystaniem odpadów. W procesie produkcyjnym wykorzystuje się "podstawowe surowce", takie jak ropa naftowa, drewno lub ruda żelaza. Odpowiednio przetworzone odpady mogą zostać częściowo lub całkowicie wykorzystane do zastąpienia tych podstawowych zasobów. Rozwiązanie to ma pozytywny wpływ na środowisko, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie (np. przez 95% oszczędzanie energii). Z tego też względu wskaźnik ponownego wykorzystania materiału jest bardzo ważnym kryterium przy wyborze firm przetwarzających odpady w serwisach i przy produkcji.

Potwierdza to przykład opon oddawanych do Autoryzowanych Punktów Serwisowych Škoda. Do niedawna zużyte opony były zwykle używane jako paliwo w cementowniach. Nam udało nam się jednak znaleźć firmę, która nie tylko przetwarza opony, ale jest w stanie ponownie wykorzystać do 100% materiału z recyklingu.

Gdzie? Wystarczy, że się rozejrzysz. Czy zauważyłeś gumowe płytki na placach zabaw? Czy zastanawiałeś się, dlaczego tramwaj wytwarza tak niski poziom hałasu? A czy kiedykolwiek jeździłeś samochodem po asfaltowo-gumowej drodze? Najprawdopodobniej natknąłeś się na produkt wytworzony z odpadów Škody już wiele razy!